2010 Winners & Finalists

Australian Event of the Year
  • 21st Bluesfest Byron Bay 2010

Sydney Olympic Park Best Sporting Event
  • WINNER: Sydney 2009 World Masters Games, Sydney 2009 World Masters Games Organising Committee
  • Australian Open 2010, Tennis Australia
  • 2009 UCI Mountain Bike and Trials World Championships, Earlybird Marketing and Events / ACT Government

Best Tourism Event
  • WINNER: 2010 Santos Tour Down Under, Events South Australia
  • Sydney New Year's Eve, City Of Sydney
  • Sydney 2009 World Masters Games, Sydney 2009 World Masters Games Organising Committee

Best Charity or Cause-Related Event
  • WINNER: Million Paws Walk, RSPCA Australia
  • Play for a Cure Celebrity Poker Challenge, Save Our Sons / Scope Productions Pty Ltd
  • Sydney Schoolgirls' Breakfast with the Stars, The Forum Group

CIM Magazine Best Meeting or Conference
  • WINNER: Microsoft Tech.Ed 2009, Microsoft Australia
  • Industrial Manufacturing Technical Conference, G1 Productions
  • 68th National Scientific Congress of the Australian Society of Anaesthetists, SAPMEA

Best Cultural or Arts Event
  • WINNER: 21st Bluesfest Byron Bay 2010
  • 17th Biennale of Sydney | The Beauty of Distance: Songs of Survival in a Precarious Age, Biennale of Sydney
  • WOMADelaide 2010, WOMADelaide Foundation

Best Corporate Event
  • WINNER: Newmont Boddington Gold Official Opening, Bright Communications & Rovis Media
  • FOXTEL Next Generation Launch, Cambridge Events
  • CPA Congress 2009, CPA Australia

I-SEC Group Best Community Event
  • WINNER: Fun4Kids Festival, Warrnambool City Council
  • Sydney International FIFA Fan Fest, NSW Department of Premier and Cabinet, Community Engagement and Events Division
  • Kickstarters Gascoyne Dash, Gascoyne Offroad Racing Club
  • St Kilda Festival, City of Port Phillip
Best New Event
  • WINNER: Sydney Harbour Island Hopping (part of Crave Sydney), Cambridge Events
  • Macquarie Visions, AGB Events
  • Lance Armstrong Adelaide Twitter Ride, City of Holdfast Bay Event Management Business Unit

Best Achievement in Technical Production
  • WINNER: The Electric Canvas for their work on Macquarie Visions
  • AV1 Audiovisual Production for their work on Highlights of Macbeth
  • The Electric Canvas for their work on Vivid Live

Best Achievement in Design
  • WINNER: The Electric Canvas for their work on Macquarie Visions
  • 2Fish for their work on The PURE Oasis
  • Cre8ion for their work on 2009 Sydney New Year's Eve

Most Innovative Use of Technology
  • WINNER: The P.A. People for their work on Sydney Festival
  • G1 Productions for their work on Industrial Manufacturing Technical Conference
  • Microsoft Australia for their work on Tech.Ed 2009

Best Achievement in Catering
  • WINNER: Melbourne Convention and Exhibition Centre for their work on 2010 Good Food & Wine Show
  • Atlantic Group [v] for their work on ANZ Christmas Party
  • Belinda Franks Catering for their work on AGL Hydro-Electric Power Station Opening

SPICE Best Venue
  • WINNER: Sydney Convention and Exhibition Centre
  • Doltone House Darling Island Wharf
  • Flames of the Forest

Best Product or Service
  • WINNER: SPLnet, The P.A. People
  • Decorative Events & Exhibitions
  • The Three Waiters International, Mardar Entertainment

Best Education or Training Program
  • WINNER: Bachelor of Business (Event Management), Victoria University, School of Hospitality, Tourism & Marketing
  • TAFE SA Tourism, Events & Languages, TAFE SA
  • Tourism and Event Management, School of Management, UniSA

Best Export
  • WINNER: David Atkins Enterprises
  • FACTOR168 Creative Event Company
  • Maxxam International
Best Marketing Campaign
  • WINNER: Sydney Royal Easter Show, Royal Agricultural Society of NSW
  • AC/DC Black Ice Tour, a-live for Garry Van Egmond
  • Fun4Kids Festival, GenR8

Young Achiever of the Year
  • WINNER: Melissa Park
  • Renee Jolly
  • Shannon Hocking

Best Achievement in Sustainability
  • WINNER: Peats Ridge Festival
  • 21st Bluesfest Byron Bay 2010
  • Grassroots Productions and ECO-Buy Limited for their work on ECO-Buy Awards for Excellence in Green Purchasing

Event Manager of the Year
  • WINNER: Iain Morrison - Humm Pty Ltd
  • Belle-Laide Events
  • DET Programs and Events Team, Corporate Communications and Marketing

Lifetime Achievement Awards
  • David Atkins
  • David Churches

Highly Commended
  • NSW Caravan, Camping, RV & Holiday Supershow 2010, Caravan and Camping Industry Association NSW (Highly Commended – Best Exhibition)
  • Saturday In Design, Indesign (Highly Commended – Best Exhibition)
  • The “Paper Wedding”, Simply Georgeous Occasions (Highly Commended – Best Private Event)
  • Mirabella Wedding, Décor It (Highly Commended – Best Private Event)
  • The Leading Men for their work on the Franklin Annual Awards 2009 (Highly Commended – Best Achievement in Entertainment)
  • Harcourts Group Australia for their work on Harcourts Conference Launch 2010 (Highly Commended – Best Achievement in Entertainment)
  • Adelaide Fringe Inc and BankSA, Adelaide Fringe 2010 (Highly Commended - Best Partnership by a Business or Media Outlet)
  • Adelaide Fringe Inc and Nova 919, Adelaide Fringe 2010 (Highly Commended - Best Partnership by a Business or Media Outlet)

Want to know who won in other years? Click to see the winners from 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, or 2016.