2009 Winners & Finalists

Australian Event of the Year
  • 16th Biennale of Sydney: 'Revolutions – Forms That Turn',Biennale of Sydney Ltd

Sydney Olympic Park Best Sporting Event
  • WINNER: Australian Open 2009, Tennis Australia
  • Anaconda Adventure Race, Rapid Ascent Pty Ltd
  • Rolex Sydney Hobart Yacht Race 2008, Cruising Yacht Club of Australia
  • Whereis Australian Surf Life Saving Championships, Surf Life Saving Australia

Best Tourism Event
  • WINNER: Tour Down Under, UCI Pro Tour event, South Australian Tourism Commission
  • Fun4Kids Festival, Warrnambool City Council
  • Live Event for The Best Job In The World, Wonderment

Best Charity or Cause-Related Event
  • WINNER: Carols By Candlelight, Carols by Candlelight SA Inc
  • Variety – the Children’s Charity Christmas Party, Lehman & Associates
  • Give it a Go, a great little event company Pty Limited

CIM Magazine Best Meeting or Conference
  • WINNER: Trans-Tasman Endodontic Conference, Conexion Event Management Pty Ltd
  • GOLD09 Online Human Lactation Conference, Health e-Learning
  • Tech.Ed 2008, Microsoft Australia / Jack Morton Worldwide

Best Cultural, Arts or Music Event
  • WINNER: 16th Biennale of Sydney: 'Revolutions – Forms That Turn', Biennale of Sydney Ltd
  • Adelaide Fringe 2009, Adelaide Fringe Incorporated
  • Sydney Festival 2009, Sydney Festival Limited
  • Bluesfest, Bluesfest Pty Ltd

Best Corporate Event
  • WINNER: Atlantic On Site Launch, Atlantic Group
  • Global Harvey Norman Electrical Franchisee Conference 2009, HI Event Management
  • The Chivas Studio, Yakusan
Best Community Event
  • WINNER: Fun4Kids Festival, Warrnambool City Council
  • 2008 City of Sydney Spring Cycle, Bicycle NSW
  • MatchWorks Pako Festa, Diversitat
  • Moomba Waterfest, City of Melbourne

Best Achievement in Technical Production
  • WINNER: Auditoria Pty Ltd for their work on World Youth Day 2008
  • Health e-Learning for their work on GOLD09 Online Human Lactation Conference
  • G1 Productions for their work on Conference Game Show

Best Achievement in Design
  • WINNER: 2Fish Management for their work on The Lacoste Palace
  • Iceworks Design Pty Ltd for their work on Financial Conference for ABT
  • TRIA for their work on World Youth Day 2008

Best Achievement in Catering
  • WINNER: Avocado Group for their work on Elizabeth Bay House Showcase
  • Culinary Edge for their work on Emirates Autumn Racing Carnival Hospitality Marquee & Events
  • Bayleaf Catering & Edible Solutions for their work on Steve Waugh "Forever Green" Charity Dinner

SPICE Best Venue
  • WINNER: Doltone House
  • Federation Square
  • Flames of the Forest

Best Product or Service
  • WINNER: Decorative Events and Exhibitions, Decorative Events Pty Ltd
  • The Three Waiters International, Mardar Entertainment Pty Ltd
  • RiskSense, Reliance Risk Pty Limited

Best Education Program
  • WINNER: School of Management, University of South Australia
  • Kenvale College
  • Tourism and Hotel Management Centre, Canberra Institute of Technology

Best Export
  • WINNER: Maxxam International
  • The Three Waiters International, Mardar Entertainment Pty Ltd
  • TAFE NSW
  • Team Australia Business Events Educational, Business Events Australia, Tourism Australia
Best Poster or Flyer
  • WINNER: Creative Generation 2009 - State Schools Onstage, Queensland Department of Education and Training
  • Australian Open 2009, Tennis Australia
  • 2009 Harbour IT Coonamble Rodeo & Campdraft, Coonamble Rodeo Association

Best Marketing Campaign
  • WINNER: Asia Pacific Screen Awards, Asia Pacific Screen Awards Ltd
  • Creative Generation - State Schools Onstage, Queensland Department of Education and Training
  • Australian Open 2009, Tennis Australia

Best Partnership by a Business or Media Outlet
  • WINNER: Adelaide Fringe 2009, Adelaide Fringe Incorporated and BankSA
  • Creative Generation 2009 - State Schools Onstage 2009, Queensland Department of Education and Training and Network 10
  • Asia Pacific Screen Awards, Asia Pacific Screen Awards Ltd and CNN International

Young Achiever of the Year
  • WINNER: Katerina Pitsikas
  • Melissa Park
  • Daniel Sekers

Best Achievement in Sustainability
  • WINNER: Peats Ridge Sustainable Arts and Music Festival, Peats Ridge Festival Pty Ltd
  • Toowoomba Carnival of Flowers, Toowoomba Regional Council
  • Spring Into Gardening 2008, City of Stonnington

Event Manager of the Year
  • WINNER: Shani Wood, SW Events
  • HHO Events
  • Rhumbline Marketing Pty Ltd

Want to know who won in other years? Click to see the winners from 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, or 2016.